single

Jak zabezpieczyć rośliny ogrodowe przed mrozem?

Ogród wymaga pielęgnacji przez cały rok. I choć największą pracę wykonujemy w sezonie od wiosny do jesieni, o ogród musimy zadbać także zimą. Konieczne jest przede wszystkim właściwe zabezpieczenie roślin przed mrozem. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, w jaki sposób ochronić rośliny ogrodowe przed zimą.

Czym osłonić rośliny przed zimą?
Do zabezpieczenia bardziej wrażliwych roślin przed zimnem stosuje się różne materiały. Wielu miłośników ogrodnictwa okrywa swoje rośliny liśćmi. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż liście stanowią warstwę nieprzepuszczalną dla powietrza, co może doprowadzić do gnicia roślin zimozielonych. Osłona z liści stanowi także doskonałą kryjówkę dla gryzoni, które mogą w zimie podgryzać roślinę. Jeśli koniecznie chcemy użyć do osłony roślin liści, okryjmy nimi jedynie byliny cebulowe lub rośliny, które nie mają zimą części nadziemnych. Lepszą osłoną dla roślin ogrodowych jest słoma. W przeciwieństwie do liści, słoma nie stanowi warstwy nieprzepuszczalnej dla powietrza, jednak również w tym przypadku może stać się zimowym mieszkaniem dla gryzoni. Alternatywnym sposobem może być okrywanie roślin za pomocą gałązek iglaków. Takie zabezpieczenie nazywamy stroiszem. Pod stroiszem nie gnieżdżą się gryzonie, a okrycie jest przepuszczalne dla powietrza. Doskonałym materiałem do zabezpieczenia roślin przez mrozem jest agrowłóknina. Kupimy ją w każdym sklepie z akcesoriami ogrodniczymi. Okrycie roślin agrowłókniną zapewnia ochronę zarówno przed przymrozkami, jak przez silnym wiatrem czy gradobiciem. Może być stosowana także przy uprawie owoców i warzyw. Do ocieplenia donic stojących na tarasie możemy wykorzystać styropian lub folię bąbelkową. Pamiętajmy, by nie okrywać nimi samych roślin, lecz wyłącznie samą doniczkę.

Jakie rośliny wymagają ochrony przed mrozem?
Wiemy już, w jaki sposób możemy zabezpieczyć nasze rośliny przed zimnem. Dowiedzmy się zatem, które gatunki wymagają naszej szczególnej uwagi. Ze względu na panujący w Polsce klimat zabezpieczenia przed mrozem wymagają popularne rośliny ogrodowe. Należą do nich między innymi:
• róże: podstawę róży obsypujemy 20-30 cm warstwą ziemi lub kory, natomiast korony – w zależności od gatunku – okrywamy stroiszem lub matą słomianą;
• byliny: możemy użyć stroiszu, liści, słomy lub agrowłókniny;
• pnącza: do ich osłony nadaje się włóknina lub słomiana mata;
• drzewa i krzewy: do ochrony naziemnej części roślin zimozielonych stosujemy stroisz, siatkę cieniującą lub agrowłókninę.

Kiedy należy osłonić rośliny przed mrozem?
Chcąc ochronić rośliny przez wpływem trudniejszych warunków klimatycznych musimy też wiedzieć, kiedy należy je osłonić. Jednym z podstawowych błędów popełnianych przez początkujących ogrodników jest okrycie roślin jeszcze wtedy, kiedy na zewnątrz panują dodatnie temperatury. Takie działanie może doprowadzić do gnicia roślin, a niekiedy także do zagnieżdżenia się gryzoni. Dlatego osłonę należy rozłożyć dopiero wtedy, kiedy temperatura spadnie lekko poniżej zera (do około -5°C).