single

Narzędzia do obróbki metalu

Obróbka metalu jest jedną z najbardziej wymagających prac warsztatowych. Wymaga nie tylko specjalistycznych narzędzi, ale i wiedzy na temat poszczególnych sposobów pracy z metalem. Dobór narzędzi zależy w głównej mierze od tego, jaką metodę zamierzamy wykorzystywać podczas pracy. Istnieją jednak pewne narzędzia uniwersalne, stanowiące podstawę wyposażenia każdego warsztatu. Przedstawiamy krótki poradnik na temat narzędzi do obróbki metalu, w które powinien zaopatrzyć się każdy majsterkowicz.

Narzędzia ręczne
Najbardziej podstawowym narzędziem do obróbki wszelkiego rodzaju metali jest pilnik do metalu. Wyróżnia się zarówno pilniki uniwersalne, przydatne do bardziej standardowych zastosowań, oraz pilniki specjalistyczne. Tych drugich używamy np. przy bardziej precyzyjnej obróbce metalu. Pilniki do metalu można sklasyfikować zarówno pod względem wielkości, jak i rodzaju nacięcia. Jeśli planujemy pracę związaną z obróbką metalu, warto wyposażyć się w ździerak (pilnik do wstępnego piłowania twardych elementów metalowych), równik (używany do obróbki płaszczyzn), półgładzik (niezbędny do wygładzania płaszczyzn) oraz gładzik (do precyzyjnego wygładzenia powierzchni poddawanej obróbce). Jeżeli chodzi o kształty, wyróżniamy pilniki prostokątne, trójkątne i owalne. W amatorskiej obróbce metali najczęściej stosuje się pilniki prostokątne, służące do wykańczania powierzchni o regularnym, prostokątnym kształcie. Pilniki trójkątne przydają się zwłaszcza do piłowania płaszczyzn połączonych pod kątem ostrym. Natomiast pilniki owalne, jak sama nazwa wskazuje, służą do piłowania otworów owalnych. Wśród ręcznych narzędzi do obróbki metalu znajdują się także:
piły  – brzeszczot do przecinania rur, włośnica do cięć wymagających większej precyzji;,
• nożyce do blach – niezbędne do cięcia arkuszy blachy;
gwintowniki  – przydatne przede wszystkim w pracach z metalowymi rurami, za ich pomocą wykonuje się gwinty wewnętrzne;
• narzynki – niezbędne do nacinania gwintów zewnętrznych.

Elektronarzędzia
Bardziej specjalistyczna obróbka metalu wymaga zastosowania elektronarzędzi. Podstawowym narzędziem do obróbki metalu jest tokarka. Tokarki są wykorzystywane zarówno do obrabiania metali, jak i do pracy z drewnem. Dzięki tokarce możliwe jest uzyskanie precyzyjnych elementów. Zasada działania tokarki wiąże się z wykorzystaniem zarówno ruchu obrotowego, jak i prostoliniowego. Kolejnym elektronarzędziem przydatnym w przydomowym warsztacie jest frezarka. Dzięki użyciu specjalnych frezów, urządzenie może służyć do wycinania i wyżłobień w nawet najtwardszych materiałach. Podczas obróbki metalu przydaje się również wiertarka stołowa. Przytwierdzenie elementu wiercącego do stołu gwarantuje większą stabilność urządzenia i pozwala na nawiercenie precyzyjnych otworów. Wiertarka stołowa do metalu wymaga użycia specjalnych wierteł. Najlepiej wyposażyć się w zestaw wierteł o różnej średnicy. Taki zestaw bez problemu kupimy w dobrych sklepach z narzędziami.