single

Wykańczamy mieszkanie - niezbędne akcesoria do podłóg

Podłoga jest najbardziej narażoną na uszkodzenia powierzchnią w naszym domu. Z tego względu jej wykończenie i późniejsza pielęgnacja wymagają zastosowania specjalnych sprzętów i narzędzi. W dzisiejszym artykule omówimy kilka niezbędnych akcesoriów, które przydadzą się podczas prac związanych z wykańczaniem podłogi. Mamy nadzieję, że lektura tekstu przyda się zarówno osobom będącym na etapie wykańczania mieszkania, jak i przygotowującym się do remontu.

Maszyna do płytek
Jednym z podstawowych narzędzi glazurniczych jest maszyna do płytek. Narzędzie służy do cięcia płytek ceramicznych. Rozróżniamy dwa typy maszyn do cięcia glazury: ręczne i elektryczne. Wybierając maszynę do płytek należy rozważyć, jaki rodzaj materiału będzie nim obrabiany. Do płytek ceramicznych doskonale nadają się maszynki do płytek z wycinarką. To przydatne narzędzie służące do wycinania otworów znacznie usprawni nam pracę. Dostępne są również modele wyposażone w kątownik oraz wbudowaną miarę.

Kliny glazurnicze
Podczas poziomowania płytek niezbędne będą specjalne akcesoria wyrównawcze. Przykładem mogą być kliny glazurnicze. To bardzo uniwersalne narzędzia, ponieważ mogą być zastosowane nie tylko przy wykańczania podłogi, lecz także przy montażu okien oraz przy pracach ramiarskich. Kupując kliny glazurnicze najlepiej zaopatrzyć się w zestaw składający się z klinów o różnych rozmiarach.

Nożyce do wykładzin
Decydując się na położenie wykładziny powinniśmy zaopatrzyć się w specjalne nożyce do wykładzin z antypoślizgowym uchwytem. Kupując nożyce do wykładzin zwróćmy uwagę na to, z czego zostały wykonane. Najlepiej sprawdzają się nożyce ze stali nierdzewnej – to wyjątkowo wytrzymałe narzędzie, które posłuży nam na długie lata. Nożyce do wykładzin posiadają odpowiednio wyprofilowany kształt, dzięki czemu mogą służyć do precyzyjnego docinania różnego rodzaju wykładzin: dywanowych, gumowych i z tworzyw sztucznych. Zaletą nożyc do wykładzin jest możliwość cięcia po łuku – dzięki zastosowaniu takiego narzędzia można dokładnie uzyskać pożądany kształt materiału. Specjalne ząbki, w które wyposażone są nożyce do wykładzin, zapobiegają wyślizgiwaniu się materiału.

Narzędzia do podłóg drewnianych
Niestety, nawet pomimo najbardziej uważnej pielęgnacji na naszej podłodze mogą pojawiać się różnego rodzaju uszkodzenia. Nie unikniemy zwłaszcza rys, wgnieceń i pojawiania się niewielkich ubytków w strukturze drewna. Bardzo kłopotliwe mogą okazać się również krawędzie, które wyjątkowo łatwo ulegają wyszczerbieniu. Z tego względu niezbędne może okazać się odświeżenie podłogi. W tym celu warto wyposażyć się w profesjonalny zestaw naprawczy. Dzięki niemu z łatwością pozbędziemy się otarć, rys i innych niedoskonałości paneli drewnianych. Wybierając zestaw naprawczy do podłóg drewnianych warto zwrócić dokładną uwagę na jego zawartość. Nasz zestaw naprawczy powinien składać się przede wszystkim ze specjalnego wosku do podłóg, czyścików i materiałów do polerowania, szpachelek oraz nożyka do rozgrzewania. Pamiętajmy, że jeżeli nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia do pracy z powierzchniami drewnianymi, lepiej poprosić o pomoc fachowca.