single

Bruzdownice - najważniejsze informacje

Bruzdownice należą do bardziej zaawansowanych elektronarzędzi używanych podczas prac budowlanych, kamieniarskich czy instalacyjnych. Ich obsługa wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, dlatego bruzdownice dedykowane są profesjonalistom. W dzisiejszym poradniku omówimy najważniejsze kwestie związane z eksploatacją bruzdownic.

Jak działa bruzdownica?
Zasada działania bruzdownicy opiera się na ruchu wykonywanym przez dwie diamentowe tarcze napędzane silnikiem elektrycznym. W bruzdownicach stosuje się takie same tarcze, jak w szlifierkach kątowych. Wprawione w ruch tarcze wykonują ruch wirujący, który pozwala na wycięcie w obrabianym materiale dwóch równoległych szczelin o określonej głębokości i szerokości. Operator przesuwa urządzenie po podłożu – ruch narzędzia jest możliwy dzięki metalowej stopie. Pomiędzy szczelinami tworzy się warstwa materiału, który jest następnie usuwany z powstałej bruzdy przy pomocy młota kującego lub młota obrotowo-udarowego. Ze względu na to, że bruzdownice pracują ze specyficznym rodzajem materiału, podczas pracy tworzy się duża ilość pyłu. Aby umożliwić jego bieżące usuwanie, bruzdownice posiadają możliwość podpięcia odkurzacza.

Bruzdownica: zastosowanie
Bruzdownice są wykorzystywane do wycinania kanałów pod rury i przewody. Za ich pomocą możemy wyciąć otwory w zasadzie w każdym materiale budowlanym: cegle, betonie, pustakach itd. W tak wyciętych otworach umieszcza się następnie kable.

Kupujemy bruzdownicę: na co zwrócić uwagę przy wyborze
Kupując bruzdownicę warto uwzględnić kilka kluczowych parametrów. Po pierwsze, urządzenia mogą różnić się pod względem możliwości pracy z tarczami o różnej średnicy. Średnice tarcz zawsze podawane są w milimetrach. Najszersze tarcze to takie o średnicy 230 mm. Kolejnym kryterium powinna być moc urządzenia oraz jego prędkość obrotowa. Wymienione parametry podajemy obok siebie dlatego, że są ze sobą ściśle powiązane. Kupując bruzdownicę powinniśmy rozważyć, do obróbki jakich powierzchni będzie ona wykorzystywana. Przykładowo: jeśli urządzenia ma pracować z twardym materiałem, najlepszym wyborem będzie bruzdownica o dużej mocy i niskiej prędkości obrotowej – dzięki takim parametrom możliwe będzie wykonywanie precyzyjnych bruzd w najtwardszych materiałach. Natomiast jeżeli szczeliny mają być wycinane w stosunkowo miękkiej powierzchni, lepiej sprawdzi się bruzdownica o małej mocy i wysokiej prędkości obrotowej.

Jak bezpiecznie używać bruzdownicy
Używanie bruzdownicy wymaga pewnej wprawy. Aby korzystanie z narzędzia było bezpieczne, należy przestrzegać pewnych zasad eksploatacji. Przed zamontowaniem tarczy należy zawsze sprawdzić, czy nie posiada ona uszkodzeń. Dla dodatkowego zabezpieczenia bruzdownice posiadają specjalne osłony, które należy bezwzględnie założyć na tarcze przed rozpoczęciem pracy. Wszelki dodatkowy osprzęt, który będzie montowany do urządzenia, musi być do niego idealnie dopasowany. Operator powinien mieć w trakcie pracy specjalne okulary ochronne, maskę przeciwpyłową i słuchawki wygłuszające.