single

Rodzaje szlifierek

Narzędziem niezbędnym do obróbki różnego rodzaju powierzchni jest szlifierka. Takie urządzenia są wykorzystywane są do obróbki wielu materiałów: drewna, tworzyw sztucznych, kamienia czy metali. W sklepach z narzędziami znajdziemy szeroki wybór szlifierek do różnych zastosowań. Czym charakteryzują się poszczególne typy szlifierek?

Szlifierka kątowa
Szlifierki kątowe są jednym z najczęściej kupowanych modeli szlifierek. Urządzenia wykorzystywane są przede wszystkim do obróbki twardych i wymagających materiałów. Szlifierka kątowa może pracować z dwoma rodzajami tarcz. Jedne z nich stosowane są do przecinania, natomiast drugie do szlifowania materiałów. Tarcze do szlifierek kątowych można podzielić także ze względu na rodzaj obrabianego materiału. Wymienia się tarcze do kamienia, tarcze do metalu oraz tarcze do stali. Szlifierki kątowe mają zastosowanie między innymi do przecinania elementów ceramicznych, betonowych i metalowych. Za pomocą szlifierki kątowej można także przeprowadzić wstępne szlifowanie twardych powierzchni. Należy jednak pamiętać, że szlifierka kątowa nie sprawdzi się w wygładzaniu materiałów.

Szlifierka oscylacyjna
Szlifierki oscylacyjne mają zastosowanie zarówno w obróbce powierzchni płaskich, jak i powierzchni lekko zaokrąglonych. Charakterystycznym elementem szlifierki oscylacyjnej jest prostokątna stopa, dzięki której można w łatwy sposób dotrzeć do narożników. Stopa szlifierska wykonuje drgania o bardzo dużej częstotliwości, dzięki czemu szlifierka oscylacyjna sprawdza się w wygładzaniu powierzchni. Kupując szlifierkę oscylacyjną warto zwrócić uwagę na ilość stóp wchodzących w skład zestawu. Dobrym wyborem będzie np. zestaw z trzema stopami. Jednym z najważniejszych parametrów szlifierki oscylacyjnej jest liczba oscylacji na minutę: im większa, tym narzędzie będzie umożliwiało dokładniejszą obróbkę materiału. Większość szlifierek oscylacyjnych obsługuje się jedną ręką; jednak na rynku pojawiają się także szlifierki oscylacyjne obsługiwane obydwoma rękami.

Szlifierka mimośrodowa
Podobnie jak w przypadku szlifierki oscylacyjnej, zasada działania szlifierki mimośrodowej opiera się na wahadłowym ruchu płyty szlifującej. Jednak w tym przypadku dochodzi do tego także ruch obrotowy tarczy. Szlifierki mimośrodowe mogą być wykorzystywane zarówno do obróbki powierzchni płaskich, jak i płaszczyzn zakrzywionych. Z tego względu szlifierka mimośrodowa uznawana jest za urządzenie nie tylko funkcjonalne, lecz także i uniwersalne.

Szlifierka trzpieniowa
Szlifierka trzpieniowa przydaje się do wykonywania prac wymagających większej precyzji. Takie urządzenie sprawdza się także do szlifowania trudno dostępnych miejsc oraz wykańczania najbardziej skomplikowanych konstrukcji. Pod względem rozmiaru szlifierki trzpieniowe przypominają nieco szlifierki kątowe. Różnica polega jednak na sposobie montowania tarczy, którą zakłada się w tym przypadku przy użyciu uchwytu zaciskowego. Tarczę montuje się na specjalnym trzpieniu – stąd właśnie wzięła się nazwa narzędzia.