single

Niezbędnik malarski, czyli piły i wałki do ścian

Malowanie ścian jest jedną z popularnych prac wykończeniowych, którą możemy wykonać samodzielnie. Jednak aby efekt naszego starania był zadowalający, powinniśmy wyposażyć się w profesjonalne narzędzia malarskie. W tym miejscu pojawia się odwieczne pytanie: malować pędzlem czy wałkiem? Jeden i drugi sposób ma swoje plusy i minusy. W dzisiejszym poradniku podajemy kilka praktycznych wskazówek odnośnie narzędzi do malowania. Zapraszamy do lektury.

Pędzel czy wałek?
Jeśli oczekujesz, że istnieje jedyna słuszna odpowiedź na to pytanie, musimy cię zmartwić. Tak naprawdę przygotowując się do malowania mieszkania powinieneś zaopatrzyć się zarówno w pędzle, jak i wałki. Dlaczego? Otóż wybór narzędzia do malowania ma ścisły związek zarówno z rodzajem używanej farby, jak i powierzchni, którą chcemy pomalować. Decydując się na nakładanie farby pędzlem lub wałkiem powinniśmy uwzględnić także nasze umiejętności oraz efekt estetyczny, jaki chcemy uzyskać.

Malowanie wałkiem
Naczelna zasada jest taka, że wałków używamy do malowania dużych powierzchni o regularnej strukturze i kształcie. Stosowanie wałka malarskiego umożliwia lepsze rozprowadzenie farby na gładkich powierzchniach, jest przy tym bardziej ekonomiczne. Malując pędzlem zużywamy większe ilości farby – a w przypadku idealnie gładkich ścian nie ma takiej potrzeby. Tutaj liczy się nałożenie równomiernego, cienkiego pokrycia. Taki efekt można uzyskać właśnie stosując wałek malarski. Ogromną zaletą stosowania wałków do malowania jest fakt, że nie zostawimy dzięki nim nieestetycznych zacieków i smug – czyli niestety bardzo częstych śladach po ruchach pędzlem. Jeśli nie mamy większego doświadczenia w malowaniu ścian, zdecydowanie postawmy na wałki malarskie [https://metroz.pl/122815-walki]. Atutem wałków do malowania jest także możliwość szybkiego pokrycia farbą dużej powierzchni. Wybierając szerokość wałka należy dostosować ją do szerokości powierzchni: im szersza ściana, tym szerszym wałkiem się ją maluje.

Malowanie pędzlem
Znacznie precyzyjniejszym narzędziem do malowania ścian jest pędzel. Używamy go przede wszystkim do nakładania farby przy krawędziach oraz do malowania detali. Za pomocą pędzla malujemy także dekoracyjne tynki strukturalne. Przymierzając się do malowania mieszkania powinnyśmy zaopatrzyć się w kilka rodzajów pędzli [https://metroz.pl/122816-pedzle]. Szerokie pędzle sprawdzą się do malowania narożnych części ścian. Do pomalowania trudniej dostępnych miejsc i zakamarków posłużą nam wąskie pędzle. Niezbędny będzie także specjalny pędzel kątowy, który – jak sama nazwa wskazuje – służy do malowania kątów pomieszczeń. W odróżnieniu od standardowych pędzli, pędzel kątowy oprócz rękojeści i wierzchniej warstwy włosia (która jest w tym przypadku krótka i gęsta) posiada również specjalne rolki boczne, które pomagają w prowadzeniu narzędzia wzdłuż krawędzi ściany. Pędzle malarskie różnią się także pod względem twardości. Miękkie pędzle stożkowe stosujemy do malowania detali na ścianach. Pędzel z włosiem o średniej twardości przyda się do nakładania farby na krawędzie ścian.