single

Pilniki do drewna i metalu - jak wybrać?

Jednym z najważniejszych narzędzi, które powinny znaleźć się w naszym przydomowym warsztacie, jest pilnik. Różne rodzaje materiałów wymagają użycia różnych typów pilników. Dlatego jeżeli interesujesz się majsterkowaniem, powinieneś zaopatrzyć się zarówno w pilniki do metalu, jak i pilniki do drewna. W dobrych sklepach z narzędziami znajdziesz zarówno pilniki sprzedawane osobno, jak i całe zestawy. Jakie są różnice pomiędzy pilnikami do drewna a pilnikami do metalu? Dlaczego warto zaopatrzyć się w obydwa rodzaje narzędzi?

Do czego służy pilnik?
Pilnik jest prostym narzędziem ręcznym służącym do obróbki powierzchni materiałów. Jest zbudowany z uchwytu oraz części pokrytej nachylonymi w jedną stronę wyciętymi zębami. Zęby pilnika pochylone są zawsze w jedną stronę: do rękojeści lub od rękojeści. Za pomocą pilników możliwe jest skrojenie cienkiej warstwy materiału poddawanego obróbce. Pilniki są wykonywane z różnych rodzajów stali (np. stopowej lub węglowej), dzięki czemu należą do najbardziej wytrzymałych urządzeń warsztatowych. Pilniki różnią się między sobą nie tylko materiałem wykonania, lecz także kształtem i rodzajem zębów. Pod względem kształtu pilniki ręczne dzieli się na kwadratowe, trójkątne i owalne. Za pomocą pilników można obrabiać nie tylko drewno i metal. Istnieją również pilniki do szkła, ceramiki, stali hartowanej czy kamienia.

Pilniki do drewna
Najbardziej charakterystyczną różnicą pomiędzy pilnikami do drewna i metalu jest budowa powierzchni roboczej. Pilniki do drewna mają większe zęby niż pilniki do metalu. Ważne jest także ułożenie zębów: w pilnikach do drewna zęby rozmieszczone są znacznie rzadziej. To, którego pilnika będzie trzeba użyć, zależy od rodzaju drewna i typu powierzchni. Co ciekawe, pilniki do drewna mogą być stosowane także do obróbki materiałów o podobnej specyfice co drewno (zarówno pod względem twardości, jak i struktury). Wśród najpopularniejszych typów pilników do drewna znajdują się raszple, tarniki kowalskie i tarniki rzeźbiarskie. Naszym zdaniem warto mieć u siebie kilka rodzajów takich pilników.

Pilniki do metalu
Wśród pilników do metalu możemy wyróżnić dwa rodzaje: pilniki do metali miękkich oraz pilniki do metali twardych. W sklepach narzędziowych znajdziemy pilniki do metalu o różnych kształtach ostrza. Który z nich wybrać? Poszczególne modele pilników do metalu mają różne zastosowania. Zasadniczo im większą powierzchnię chcemy obrobić, tym większego pilnika powinniśmy użyć. Z kolei bardziej precyzyjna obróbka będzie wymagała zastosowania mniejszego pilnika. Do piłowania powierzchni płaskich i kątów przyda się prosty pilnik płaski równoległy. Do obróbki miejsc trudno dostępnych przyda się pilnik płaski zbieżny, którego krawędzie zbiegają się ku przodowi. Są to najbardziej uniwersalne typy pilników do metalu. Do bardziej wymagających zastosowań przyda się pilnik okrągły i półokrągły (używany m.in. do obróbki powierzchni wklęsłych), pilnik trójkątny (używany przy ostrych kątach) oraz pilnik nożowy (do piłowania rowków).