single

Jak wybrać wkrętarkę?

Jednym z najważniejszych narzędzi w trakcie domowych remontów jest wkrętarka. W sprzedaży znajdziemy mnóstwo rodzajów wkrętarek. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Na co zwracać uwagę przy wyborze wkrętarki?

Rodzaj zasilania
Pierwszą kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy kupowaniu wkrętarki, jest sposób zasilania. Dom wyboru mamy modele zasilane sieciowo oraz wersje na akumulator. Obydwa rodzaje wkrętarek mają zarówno zalety, jak i wady. Najważniejszą zasadą wkrętarek sieciowych jest możliwość ciągłej pracy. Takiego sprzętu nie musimy ładować, ponieważ energia potrzebna do pracy dostarczana jest bezpośrednio z sieci elektrycznej. Wkrętarki zasilane sieciowo zasadniczo posiadają większą moc niż modele na akumulator. Takie urządzenia mogą więc pracować z bardziej wymagającymi materiałami. Kupując wkrętarkę sieciową musimy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że urządzenie będzie cięższe niż model zasilany akumulatorowo. Pracując z wkrętarką sieciową będziemy też narażeni na większy hałas – szczególnie podczas obróbki trudniejszych materiałów. Wadą wkrętarka sieciowej jest też to, że długość przewodu zasilającego jest ograniczona, co może niekiedy utrudniać nam pracę. Jeżeli zależy nam na większej mobilności, warto rozważyć zakup wkrętarki akumulatorowej. Jeśli nasza praca wymaga użycia wkrętarki z miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej, przenośna wkrętarka na akumulator może być doskonałym rozwiązaniem. Urządzenie z akumulatorem jest też zazwyczaj lżejsze i poręczniejsze niż model zasilany z sieci. Pracując z wkrętarką akumulatorową musimy liczyć się jednak z tym, że akumulator po pewnym czasie będzie wymagał naładowania, co wiąże się z koniecznością przerwania pracy. Alternatywą jest zakup dodatkowych akumulatorów, których można użyć w miejsce rozładowanej baterii. Jeśli zamierzamy używać wkrętarki do obróbki mniej wymagających materiałów, modele na akumulator mogą okazać się lepsze ze względu na generowanie przez nie o wiele mniejszego hałasu.

Napięcie
Bardzo ważnym parametrem wkrętarki jest napięcie. Napięcie ma bezpośredni wpływ na moc urządzenia, dlatego wybierając wkrętarkę powinniśmy wziąć pod uwagę sposób, w jaki ma być wykorzystywana. Modele z najsłabszym napięciem (3.6 – 4.8 V) sprawdzą się przede wszystkim do skręcania mebli. Jeśli zamierzamy używać wkrętarki do mniejszych prac remontowych, warto zakupić model o napięciu 6.5 – 10 V. Jeżeli wkrętarka ma być wykorzystywana do bardziej wymagających prac (np. większych remontów), najlepiej wyposażyć się w model o napięciu 9.6 – 14 V. Najsilniejsze modele wkrętarek to te z napięciem powyżej 18 V. Takiego sprzętu najczęściej używają profesjonaliści. Wkrętarki o napięciu > 18 V często są wyposażone w mechanizm udarowy, który wspomaga obróbkę wyjątkowo trudnych materiałów.

Akcesoria dodatkowe
Aby praca była dla nas jak najbardziej komfortowa, warto wyposażyć się w akcesoria dodatkowe. W sprzedaży znajdziemy modele z wbudowaną lampką, dodatkowym akumulatorem czy dołączoną do zestawu walizką.