single

Narzędzia do obróbki drewna

Zawód stolarza związany jest z obróbką drewna. Czy wiesz, że pierwszy cech stolarski powstał w Polsce już w XV wieku? Bycie profesjonalnym stolarzem, podobnie zresztą jak w przypadku innych profesji rzemieślniczych, wymaga obszernej wiedzy oraz umiejętności posługiwania się specjalistycznymi narzędziami. Nie musimy jednak być ekspertami, by spróbować swoich sił w prostych pracach stolarskich. Marzy ci się odnowienie starego stolika lub krzeseł? A może chciałbyś samodzielnie wykonać niektóre elementy wykończeniowe w twoim domu? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Konieczne będzie jednak wyposażenie się w specjalne narzędzia do obróbki drewna. Jakie narzędzia do drewna powinny znajdować się w twoim przydomowym warsztacie?

Jak dzielimy narzędzia do obróbki drewna?
Narzędzia do obróbki drewna można zasadniczo podzielić na dwa rodzaje. Pierwszym z nich są narzędzia do cięcia drewna, drugim zaś narzędzia do wykończenia drewna. Przy pracy z drewnem przydadzą się zarówno narzędzia ręczne, jak i elektronarzędzia.

Narzędzia ręczne do obróbki drewna
Podstawowym narzędziem służącym do cięcia drewna jest piła ręczna. Przy cięciu większych kawałków drewna (np. całych desek) przydadzą się piły płatnice. Jeśli chcemy szybko przeciąć gruby kawałek drewna (np. belkę) najlepiej użyć piły płatnicy z większymi zębami. Pamiętajmy, że cięcie taką piłą jest jednak mało precyzyjne. Jeśli zależy nam na dokładnym cięciu, użyjmy piły płatnicy z mniejszymi zębami. Do przecinania mniejszych elementów stosuje się piły grzbietnice. Z kolei kawałki drewna o dużej średnicy łatwo przetniemy za pomocą piły kabłąkowej. Do bardziej profesjonalnych zastosowań przydają się również piły otwornice, dzięki którym możliwe jest wycięcie w kawałku drewna otworu. Wśród narzędzi do ręcznej obróbki drewna należy wymienić także te służące jego wykończeniu. Najważniejszymi narzędziami są dłuta ciesielskie (niezbędne do czynności związanych z modelowaniem i precyzyjnym rzeźbieniem w drewnie), strugi (służące do wyrównywania przeciętych płaszczyzn i zaokrąglania krawędzi) oraz pilniki (wykorzystywane do wygładzania powierzchni drewna). W ofercie sklepów z narzędziami znajdziesz zarówno narzędzia ręczne pojedyncze, jak i całe zestawy.

Elektronarzędzia do obróbki drewna
W obrabianiu drewna przydają się także elektronarzędzia. Takie sprzęty są przydatne zwłaszcza w odnawianiu starych mebli. Dlatego jeśli marzy ci się podarowanie drugiego życia starym meblom, koniecznie zaopatrz się w tego rodzaju sprzęty. Najpopularniejszym elektronarzędziem do obróbki drewna jest szlifierka. Za jej pomocą możesz dokładnie wygładzić i wypolerować potrzebny ci kawałek drewna. Jeśli przymierzasz się do zakupu szlifierki, warto zainteresować się specjalnymi szlifierko-polerkami. To bardzo uniwersalne elektronarzędzia, mające wiele zastosowań w przydomowym warsztacie. Równie przydatnymi elektronarzędziami są frezarka elektryczna oraz strug. Takie urządzenia służą do wygładzania krawędzi drewna oraz do wykonywania rowków i żłobień.