single

Pistolety do klejenia na gorąco - czy warto taki mieć?

Niezbędnym narzędziem każdego majsterkowicza jest pistolet do klejenia na gorąco. To sprytne narzędzie przydaje się podczas wielu prac domowych i warsztatowych. I choć wydawać by się mogło, że pistolet do kleju nie należy do urządzeń skomplikowanych, jego wybór sprawia nam niekiedy sporo trudności. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, na co zwracać uwagę podczas wyboru pistoletu do klejenia. Zastanowimy się też nad tym, czy – i dlaczego – warto w niego zainwestować.

Jak działa pistolet do klejenia?
Pistolet do klejenia służy łączeniu z sobą (klejeniu) dwóch elementów. Podczas tej czynności używa się specjalnego kleju topliwego (nazywanego także gorącym klejem). Klej topliwy występuje w formie lasek o różnej długości i średnicy, które należy umieścić w zasobniku pistoletu. Po umieszczeniu sztyftu w pistolecie następuje nagrzanie, a następnie stopienie wkładu. Klej w takiej postaci trafia następnie do dyszy urządzenia, którą przykładamy do powierzchni klejonych elementów. Po naciśnięciu spustu laska kleju jest automatycznie wciągana w głąb zasobnika, a materiał zostaje poddany działaniu wysokiej temperatury. Za pomocą pistoletu do kleju możemy bardzo szybko i precyzyjnie nakładać warstwę spoiwa, dzięki czemu ten sposób jest o wiele łatwiejszy niż inne metody klejenia. Nałożony klej bardzo szybko zasycha, a my otrzymujemy mocno związane z sobą elementy.

Rodzaje pistoletów do klejenia
Pistolety do klejenia można podzielić według różnych kryteriów. Jednym z nich jest rodzaj zasilania. Najpopularniejszym typem pistoletów do klejenia na gorąco są pistolety zasilane z sieci. Takie urządzenia sprawdzą się przede wszystkim tam, gdzie wykonywana przez nas praca nie wymaga zmiany miejsca. Należy pamiętać, że urządzenia zasilane sieciowo mają przewód o ograniczonej długości. Jeśli będziemy używali narzędzia w bardziej niedostępnych miejscach (lub tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia urządzenia do zasilania), doskonała alternatywą może być pistolet do kleju akumulatorowy. Takie urządzenia składają się z pistoletu oraz dopasowanej do niego podstawki, za pośrednictwem której następuje ładowanie akumulatora. Zasadniczo pistolety sieciowe są tańsze niż pistolety na akumulator – jednak korzystanie z tych drugich jest znacznie wygodniejsze. Kolejną kwestią, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając pistolet do klejenia, jest rodzaj powierzchni, którą chcemy skleić. Pod tym względem znajdziemy m.in. pistolety do klejenia ceramiki, pistolety do klejenia plastiku czy pistolety do uszczelniania otworów.

Jak wybrać odpowiedni klej?
Klejenie na gorąco oprócz samego pistoletu wymaga także wspomnianego wcześniej kleju. W asortymencie sklepów z narzędziami znajdziemy duży wybór wkładów do pistoletów do kleju. Czym należy sugerować się przy wyborze? Przede wszystkim parametrami samego pistoletu. Urządzenia różnią się między sobą średnicą zasobnika. Należy dobrać taki rodzaj wkładu, aby średnica i długość laski pasowała do danego modelu pistoletu do klejenia.