single

Jakie narzędzia ogrodowe warto mieć?

Praca w ogrodzie daje mnóstwo satysfakcji. To zajęcie dobre dla każdego. Jednak aby właściwie zajmować się naszym zielonym królestwem musimy odpowiednio się do tego przygotować. Tutaj nie wystarczą chęci – konieczne jest także wyposażenie się w odpowiednie narzędzia. W dzisiejszym poradniku podpowiadamy, jakie narzędzia przydadzą się podczas prac ogrodniczych.

Akcesoria do podlewania
Zacznijmy od rzeczy najbardziej podstawowej, czyli podlewania. Aby nasze rośliny mogły wzrastać, konieczne jest regularne podlewanie. Niezbędne okażą się więc konewka lub wąż do podlewania. Konewka przydaje się w mniejszych ogródkach oraz na tarasach, natomiast wąż ogrodowy sprawdza się w ogrodach o większej powierzchni.

Sekatory
Bardzo potrzebnym narzędziem ogrodowym jest sekator. Dzięki niemu możemy przycinać zarówno miękkie, niezdrewniałe pędy, jak i grubsze gałęzie. Wśród sekatorów wyróżniamy sekatory jednoręczne (do przycinania cienkich pędów), sekatory dwuręczne (do cięcia grubszych pędów i gałęzi) oraz sekatory tyczkowe z wysięgnikiem (przystosowane do przycinania gałęzi znajdujących się na większych wysokościach). Innym podziałem sekatorów jest rozróżnienie na sekatory nożycowe (działają podobnie jak nożyce) oraz sekatory kowadełkowe (w przeciwieństwie do sekatorów nożycowych mają tylko jedno ostrze).

Grabie
Przy porządkach w ogrodzie z pewnością przydadzą się grabie. Najbardziej popularne są granie klasyczne, mające w zasadzie zastosowanie uniwersalne. Ich konstrukcja składa się z drewnianej rękojeści, do której przytwierdzony jest metalowy grzebień. W takie grabie powinien zaopatrzyć się każdy miłośnik ogrodnictwa. Jednak do niektórych prac ogrodowych przydadzą nam się także granie specjalistyczne. Chcąc usunąć zalegające w ogrodzie liście, najlepiej użyć specjalnych grabi do liści. Mają one elastyczne i giętkie zęby, które mogą być wykonane z plastiku lub metalu. Grabie do liści są znacznie lżejsze niż granie uniwersalne, dzięki czemu nie męczymy się podczas pracy. Innym typem grabi specjalistycznych są grabie polowe. Wykorzystuje się je przede wszystkim do grabienia siana. Jeśli chlubimy się pięknym, gęstym trawnikiem, warto kupić też grabie do trawników. Specjalne ułożenie zębów oraz elastyczna konstrukcja narzędzia sprawia, że z łatwością oczyścimy nawet najbardziej bujny trawnik przed domem.

Łopata i szpadel
Kolejnymi narzędziami niezbędnymi do pracy w ogrodzie są łopata i szpadel. Są one przydatne do przekopywania ogródka, sadzenia roślin czy przenoszenia ziemi. W sklepach z narzędziami ogrodniczymi znajdziemy zwykłe narzędzia metalowe (nadające się do pracy z lekką glebą), jak i specjalne szpadle i łopaty amerykańskie, posiadające mocniejsze blachownice i profilowane trzonki.

Kosiarka
W ogrodzie przydają się nie tylko narzędzia ręczne, lecz także elektronarzędzia. Każdy trawnik wymaga odpowiedniej pielęgnacji i regularnego koszenia. Z tego względu każdy pasjonat ogrodnictwa powinien zaopatrzyć się w kosiarkę. Do wyboru mamy kosiarki elektryczne lub spalinowe. Kupując kosiarkę powinniśmy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak wielkość działki oraz możliwość podłączenia urządzenia do źródła zasilania.