single

Kupujemy niszczarkę do dokumentów

Każdy, kto miał okazję wykonywać pracę biurową, zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest właściwa organizacja przestrzeni. Niezbędnym urządzeniem w każdym biurze jest niszczarka do dokumentów. Niszczarki przydają się nie tylko w dużych firmach, lecz także w naszych biurach domowych. W dzisiejszym poradniku wyjaśnimy, czym kierować się przy wyborze niszczarki do dokumentów. Zapraszamy do lektury.

Niszczarka do dokumentów – czy to w ogóle potrzebne?
Wielu z nas zapewne zastanawia się, czy taki gadżet jest tam rzeczywiście potrzebny. Naszym zdaniem odpowiedź na to pytanie jest jedna: zdecydowanie tak. Niszczarka jest niezwykle praktycznym urządzeniem biurowym. Jej zadaniem jest niszczenie dokumentów. Wiele naszych dokumentów zawiera dane poufne, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Nie wszyscy wiedzą, że zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych z roku 1997, wszystkie dokumenty, które zawierają jakiekolwiek dane osobowe, muszą być odpowiednio chronione. Dlatego wszystkie dokumenty, które znajdują się w obiegu firmy, podlegają obowiązkowemu zabezpieczeniu przed przedostaniem się do niepowołanych osób. Kiedy nie chcemy, żeby ktoś postronny przeczytał te informacje, najlepiej zniszczyć dokumenty właśnie w niszczarce. Podobnie wygląda sprawa dokumentów, które posiadamy w domu. Począwszy od rachunków za prąd czy gaz, przez faktury potwierdzające zakup przedmiotów, aż po wyniki badań – na tego typu drukach znajduje się wiele naszych danych. Jeżeli nie potrzebujemy już jakiegoś dokumentu, najbezpieczniej jest zniszczyć go właśnie za pomocą niszczarki. Urządzenie przecina je na tak drobne paski, że odczytanie danych staje się niemożliwe. Używanie niszczarki jest przy tym znacznie wygodniejsze niż darcie papieru na coraz mniejsze kawałki – a przy tym znacznie szybsze.

Jak wybrać niszczarkę do dokumentów
Przystępując do zakupu niszczarki do papieru powinniśmy zastanowić się nad tym, do czego będziemy jej używali. Pierwszym parametrem niszczarek jest stopień poufności dokumentów, które mają być niszczone. Im wyższy stopień poufności, tym powstające ścinki będą drobniejsze. Kolejną kwestią, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę, jest wydajność urządzenia. Wiadomym jest, że kupując niszczarkę do firmy wybierzemy model charakteryzujący się wyższą wydajnością niż niszczarka do użytku domowego. Wydajność jest podawana w ilości kartek o gramaturze 70 g, które mogą być zniszczone w ciągu minuty. W tym miejscu warto sprawdzić również to, ile kartek urządzenie jest w stanie zniszczyć za jednym razem. Dobrym rozwiązaniem może być niszczarka, która pozwala na jednorazowe zniszczenie co najmniej kilku jednakowych kartek. Wybierając niszczarkę do dokumentów warto też zwrócić uwagę na szerokość wejścia na dokumenty. Jeśli pracujemy wyłącznie z dokumentami A4, sprawa wydaje się prosta. Jeśli jednak potrzebujemy niszczarki również do innych formatów papieru, dobrze wybrać model z szerszym wejściem. Kupując niszczarkę sprawdźmy także poziom hałasu, jaki jest generowany przez urządzenie. Za bezpieczną dla naszych uszu wartość przyjmuje się dźwięki o natężeniu na poziomie 45 – 65 dB.